• Běloruská emigrace v meziválečném Československu.

Běloruská emigrace v meziválečném Československu. Studie a dokumenty.

Kolenovská, Daniela - Plavec, Michal


brožovaná,  288 str., 1. vydání
vydáno: řijen 2017
ISBN 9788024637815
doporučená cena:  330 Kč          


Publikace připomíná složitou minulost současné běloruské menšiny na českém území. Sleduje působení běloruské emigrace v meziválečném Československu a zjišťuje příčiny i důsledky selhání běloruského národního programu v československém prostředí. Současně zprostředkovává dalším badatelům výsledky náročného archivního výzkumu publikací nejdůležitějších nalezených dokumentů.


Recenzovaná kniha o meziválečné běloruské emigraci v Československu (resp. Protektorátu) se věnuje ihned několika tematickým okruhům: politickým názorům emigrace, běloruskému studentstvu a činnosti studentských organizací, rozboru dobového československého odborného diskursu o Bělorusku a činnosti běloruské emigrace za Protektorátu.
V první řadě je třeba poznamenat, že texty obou autorů jsou informačně velmi přínosné a odhalují řadu dosud neznámých a neprobádaných skutečností. Kromě toho přináší řadu nových materiálů z archivního terénu. Velice oceňuji podrobný výzkum běžného života studentů a činnosti studentských spolků v meziválečném Československu, rozbor dobového odborného diskurzu o Bělorusku apod. V rozebíraných tématech vidím rovněž bohatý potenciál pro zahájení dalších výzkumných studií, které budou zajímat především běloruskou odbornou obec (např. podrobnější analýza disertačních tezí některých významných běloruských činitelů a jejich vize národního programu apod.). Za zcela výjimečný považuji rozbor činnosti běloruské emigrace za dob Protektorátu a analýzu jejich spolupráce s nacisty.

Z recenzního posudku: Alena Marková Ph.D.Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý

Běloruská emigrace v meziválečném Československu.

  • Kód výrobku: Běloruská emigrace v meziválečném Československu.
  • Dostupnost: 1
  • 330CZK

  • Cena bez DPH: 330CZK