URALSKÉ OKNO. ESEJ O MENŠINÁCH RUSKA

Ville Ropponen
       

Uralské okno. Esej o menšinách Ruska

Po rozpadu Sovětského svazu se národnostní otázka v nástupnickém Rusku omezuje na rozbor čečenských válek a etnografii sibiřských etnik. V evropské části Ruska však žije množství tradičních ugrofinských a obecněji uralských národů, o nichž se téměř nic neví. Tyto národy vládnou tichým, ale kultivovaným hlasem. Po vzoru Finů píšou svou hrdinskou epiku, po vzoru Estonců a Maďarů hledají inspiraci v kultuře a dějinách celé Evropy. Rusové je znát nechtějí, nicméně se zdá, že právě uralské národy jsou jakýmsi jejich podvědomím a že bez skutečného přiznání uralské kulturní a jazykové autonomie nebude Rusko svobodné.

Finský novinář a spisovatel Ville Ropponen v eseji Uralské okno rozebírá minulost i současnost uralských národů Ruska a zamýšlí se nad jejich možnostmi přežití.

 

„Jako člověka se zájmem o jazyky mě uralské jazyky udivovaly, dráždily a přitahovaly. Velká část z nich má tak málo mluvčích, že z jejich studia nekouká žádný zvláštní prospěch. Na druhou stranu se uralské jazyky rozšířily do značně rozsáhlé oblasti a k minulosti i současnosti jejich mluvčích vedou barvité a málo známé stezky na zapomenutých okrajích Evropy.

Jsou menšiny něco jako podvědomí dominantních kultur, nebo je to snad jako v případě uralských národů druhá kultura, jiný způsob života? Okrajové oblasti zneklidňují usedlé a se sebou samým spokojené centrum tím, že jím odvržené vlastnosti vytahují na světlo a před jeho tlamu, ze které jinak spokojeně odkapává tuk.“ (V. Ropponen, s. 29–30)


Počet stran     224
Typ     Brožovaná
Rok vydání     2018
ISBN     978-80-7465-308-7
Rozměry     135 x 200 mm
Ville Ropponen

Ville Ropponen (nar. 1977) je helsinský spisovatel, novinář a literární kritik. Publikuje antologie překladů děl uralských literatur. Národnostními a kulturními problémy uralských etnik Ruska se zabývá dlouhodobě, kvůli čemuž mu byl na území federace několikrát odepřen vstup. Jeho zájem o uralské menšiny, jazykově příbuzné Finům, jej vedl k sepsání eseje s názvem Uralské okno (česky 2018), v němž popisuje své zkušenosti z cest po Rusku, kulturní dějiny Uralců i jejich současnou pozici menšin v ruském moři.


Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

URALSKÉ OKNO. ESEJ O MENŠINÁCH RUSKA

  • Product Code: URALSKÉ OKNO. ESEJ O MENŠINÁCH RUSKA
  • Availability: 1
  • 270CZK

  • Ex Tax: 270CZK