Historické vědecké přístroje v mikulovských sbírkách
Zdeněk Horský
Jádro sbírky historických vědeckých přístrojů uložených v Regionálním muzeu v Mikulově pochází z piaristického gymnázia v Mikulově, založeného již v roce 1631. Díky sběratelských snahám pedagogů ústavu, motivovaným potřebami školní výuky, byly přístroje matematicko-fyzikálního kabinetu uchovány a díky muzeu lze tuto sbírku, jedinečnou způsobem vzniku, v ucelené podobě obdivovat až do dnešních dnů.
Katalog vědeckých přístrojů z 16. až 19. století byl vydán k výstavě pořádané ke 380. výročí založení mikulovského piaristického gymnázia, prvního vzdělávacího ústavu tohoto řádu mimo domovskou Itálii. Zpracoval jej na konci osmdesátých let uplynulého století náš přední historik astronomie PhDr. Zdeněk Horský, CSc. Katalog měl být vydán ke dvoustému výročí narození Jana Evangelisty Purkyně (1787-1869), nejznámějšího ze studentů mikulovského gymnázia. Nepřízní osudu však k vydání nedošlo a dr. Horský zemřel. Po téměř čtvrt století se podařilo mikulovskému muzeu splatit dluh autorovi.
Sbírka představuje málo známý soubor více než šesti desítek přístrojů matematických a metrologických, geodetických a topografických, nebeských i zemských glóbů a armilárních sfér, bohatou kolekci různých typů slunečních hodin, přístroje mechanické, optické, termofyzikální, elektrické, magnetické a konečně i chemické. Dělení přístrojů do těchto kategorií zvolil Z. Horský podle doporučení Mezinárodní unie pro dějiny a filozofii vědy, při níž pracuje Komise pro vědecké přístroje, jež koordinuje soupis vědeckých přístrojů v mezinárodním měřítku. Publikace mikulovských přístrojů se jistě stane vítanou složkou tohoto celku. Kromě historiků vědy publikaci přivítají také pracovníci muzeí a starožitníci i laičtí obdivovatelé historických předmětů.
Publikace je dvojjazyčná - katalog byl přeložen do angličtiny. Jednotlivé předměty jsou představeny dokonalými fotografiemi Milana Karáska a výpravné provedení knihy je podpořeno vynikajícími doprovodnými diapozitivy Jaroslava Prokopa a rytinami z historických knih ze zámecké knihovny. Do úvodní části knihy přispěli PhDr. Alena Hadravová, CSc., z Kabinetu dějin vědy ÚSD AV ČR a doc. RNDr. Petr Hadrava, DrSc., z Astronomického ústavu AV ČR, díky jejichž pomoci mohl katalog vyjít. RNDr. Jiří Grygar, CSc., věnoval osobní vzpomínku autorovi publikace.
vydáno: 2011 • stran: 165 • barevné foto
Zdeněk Horský: Historické vědecké přístroje v mikulovských sbírkách
- Kód výrobku: Z. Horský: Historické vědecké přístroje v mikulovských sbírkách
- Dostupnost: 1
-
325CZK
- Cena bez DPH: 325CZK