Pojednání o věcech tibetských Autor: Kolmaš Josef
Texty o tibetských dějinách a fascinující tibetské kultuře
z pera předního českého odborníka
V knize nalezneme i český překlad tibetské verze Kámasútry
Vydáno: 24. 2. 2014 Vydání: 1. Formát: 130x200 mm Vazba: Vázaná Počet stran: 328
Známý český tibetolog a sinolog, autor řady překladů (Tibetská kniha mrtvých, Zrcadlo králů, Pokladnice moudrého rčení, Datlovník v meruňkovém sadu, Zápisky o buddhistických zemích aj.) se v deseti kapitolách zamýšlí nad nejrůznějšími aspekty tibetské kultury a historie. Svazek otevírají obecnější texty věnované tibetským osobním jménům, symbolickým významům čísel a způsobu, jakým Tibeťané měří čas. Další kapitola seznamuje s osobností a dílem Congkhapy (1357–1419), zakladatele jedné z nejvýznamnějších buddhistických škol Gelug. Kapitolu doplňuje překlad kratšího Congkhapova díla Základ dobrých vlastností. Ze školy Gelug pochází linie dalajlamů, jimž se podrobně věnují další dvě kapitoly. Konkrétně v nich jde o jev převtělování a proces rozpoznávání převtělenců, kandidátů na titul dalajlamy a pančhenlamy. Kapitolu věnovanou tibetskému buddhistickému kánonu pro hlubší zájemce doplňuje podrobná bibliografie. Učebnice rozkoše je tématem dalšího textu, který obsahuje i kompletní překlad této „tibetské kámasútry“. Zčásti obdobným směrem se pak obrací kapitola věnovaná tibetskému umělci a intelektuálovi Gendünu Čhönphelovi (1905–1951), jenž vedle významné historické práce o Tibetu sepsal také známou Učebnici erotiky. Celý svazek uzavírá příspěvek věnovaný pronikání evropských misionářů do Tibetu a zejména jejich poznávání tibetského jazyka.
Pojednání o věcech tibetských - Text na záložce
Pojednání o věcech tibetských známého českého tibetologa a sinologa Josefa Kolmaše z nejrůznějších stran nasvěcuje svébytný svět oné dosud poněkud záhadné středoasijské, horské země, někdy přezdívané „střecha světa“. Svazek otvírají obecnější úvahy věnované tibetským osobním jménům, symbolickým významům čísel a osobitému způsobu, jakým Tibeťané měří čas. Další kapitola seznamuje s osobností a dílem Congkhapy (1357–1419), zakladatele jedné z nejvýznamnějších buddhistických škol Gelug, jehož dílko Základ dobrých vlastností je zde v překladu připojeno. Ze školy Gelug pochází linie dalajlamů, jimž se podrobně věnují další dvě kapitoly. Konkrétně v nich jde o jedinečný jev převtělování a procesu rozpoznávání převtělenců, kandidátů na titul dalajlamy a pančhenlamy. Kapitolu věnovanou tibetskému buddhistickému kánonu a jeho povaze pro hlubší zájemce doplňuje podrobná bibliografie, připojená v závěru knihy. Učebnici rozkoše jakožto součásti tibetského buddhistického kánonu se věnuje následující pojednání, obsahující také kompletní překlad této „tibetské kámasútry“. Tímto směrem zčásti poukazuje i kapitola věnovaná tibetskému umělci a intelektuálovi Gendünu Čhönphelovi (1905–1951), jenž vedle významné historické práce o Tibetu sepsal také ojedinělou Učebnici erotiky. Celý svazek uzavírá stať věnovaná pronikání evropských misionářů do Tibetu a zejména jejich poznávání tibetského jazyka, jež leželo v počátcích skutečného zájmu Evropanů o tuto pozoruhodnou kulturu.
Kniha vychází u příležitosti autorova životního jubilea. Doplňuje ji nejnovější bibliografie jeho děl z let 2003–2013, zahrnující více než stovku titulů, a úvodní medailonek.
Pojednání o věcech tibetských Autor: Kolmaš Josef
- Kód výrobku: Pojednání o věcech tibetských Autor: Kolmaš Josef
- Dostupnost: 1
-
400CZK
- Cena bez DPH: 400CZK