Učitelé, společnost a výchova      Piťha Petr

brožovaná, 218 str.

           Kniha bývalého ministra školství ČR obsahuje odborné práce, přednášky a oficiální projevy vzniklé v 90.letech. Texty jsou rozdělené do kapitol: společnost a výchova, školy a lidé, péče o vzdělanost a kulturnost, veřejná vystoupení.

           OBSAH
Společnost a výchova
Školy a lidé
Péče o vzdělanost a kulturnost
Veřejná vystoupení

 Profesor Piťha bilancujícím způsobem uspořádal, ale i utřídil svá veřejná vystoupení "z devadesátých let", většinou z doby, kdy pracoval jako ministr školství. Ze všech textů (v různé proporci)jsou patrny čtyři věci:
1) Autor je mimořádně kvalifikován v teoretické a praktické pedagogice a filozofii výchovy.
2) Soustředění na několik osových témat (občanská nauka, výchova k vlastenectví, modernímu evropanství, péče o střední vzdělání atd.) činí práci tematicky vyváženou a konzistentní.
3) V žádném z textů není "odloženo"osobní stanovisko autorovo, naopak - vždycky jde o korektní, ale důrazné vyslovení vlastního stanoviska.
4) Všechny texty jsou jazykově vytříbené a ač psány z pozice "vysokého státního úředníka"jsou neseny mimořádnou noblesou a skromností, která je výsledkem vysoké kultivovanosti a vzdělanosti autora

             Z recenzního posudku: Prof. PhDr. Miroslav Petrusek, CSc.

Jakkoli se většina textů tohoto sborníku přednášek, projevů a drobných příležitostných vystoupení tak či
onak týká výchovy a vzdělávání, nelze říci, že by společné téma bylo hlavním jednotícím prvkem publikace. Svorníkem, jenž garantuje soudržnost celé knihy, je jednoznačně vyjímečná osobnost autora, lingvisty,
historika a profesora teorie a dějin kultury, Petra Piťhy.
Publikace Učitelé, společnost a výchova je autorovým ohlédnutím za jeho činností v devadesátých letech,
kdy jej někdejší rektor Karlovy univerzity Radim Palouš povolal z matematicko-fyzikální fakulty na pedagogickou pražskou alma mater. Uveřejněné přednášky, dokládající nejen Piťhovu odbornou erudici, ale stejně přesvědčivě také jeho jazykové mistrovství, vytvářejí široké myšlenkové pozadí nutné k plnému pochopení charakteru jeho dvou velkých děl tohoto období.
Tím prvním bylo zbudování katedry občanské výchovy PedF UK. Vzhledem k tomu, že prof. Piťha vnímá vzdělání především jako kultivaci obecného lidství, stala se pro něj občanská výchova samozřejmou ideovou osou školní výuky na druhém stupni. Z toho pak odvozuje jednak specifickou náplň tohoto předmětu, jednak potřebu komplexní a mnohostranné přípravy jeho učitelů. Obě témata se ve sborníku objevují nahlížena z mnoha úhlů.
Druhým velkým dílem Petra Piťhy v devadesátých letech byl vzdělávací program Obecná/občanská škola,
který vznikl z potřeby zasadit nově koncipovanou výchovu k občanství do vhodného rámce. Zbytek kurikula však autor rozhodně nepojímá coby ?křoví? dominantnímu předmětu. Naopak zejména na prvním stupni jsou jeho ideje organicky zapracovány do celku ostatních předmětů, byť s pevnějším zakotvením ve vlastivědě.
Mimo tyto texty, odkazující především k praktickým důsledkům pro školní praxi, nabízí kniha rovněž
pohled na několik obecnějších poblémů, které se staly leitmotivy Piťhova pedagogického myšlení

           Z recenzního posudku: Petr Kukal
 

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý

Učitelé, společnost a výchova Piťha Petr

  • Kód výrobku: Učitelé, společnost a výchova Piťha Petr
  • Dostupnost: 1
  • 175CZK

  • Cena bez DPH: 175CZK