Fisher Mark: Kapitalistický realismus

Proč je dnes snažší představit si konec světa než konec kapitalismu

                   Dnes je snazší představit si konec světa než konec kapitalismu. Tuto větu je třeba chápat v jejím doslovném významu. Po roce 1989 se kapitalismus prohlásil za jediný realistický politicko-eko­nomický systém. Většina mladých lidí dnes už dokonce ani nepociťuje absenci alternativ vůči kapitalismu jako nějaký problém či otázku, a to přesto, že právě mladí lidé, zrozeni do „neideologického“ postmoderního věku bez paměti a bez budoucnosti, jsou chorobností současného světa paralyzováni nejvíce. Nemohoucnost, neschopnost se soustředit, ztráta dlouhodobé perspektivy, kterou nahrazuje permanentní bezcílná „bezprostřednost“, totální konformismus maskovaný iluzí volby a vol­nosti, to jsou jen některé důsledky ideologie, která dnes triumfuje právě proto, že se tváří neideologicky a že vystupuje jako štít, který nás před veškerými „nebezpečnými“ ideologiemi a utopiemi údajně chrání.

                      „Kapitalistický realismus,“ říká filozof Václav Bělohradský ve svém komentáři k této knize, „je systém, v němž se jakákoli změna zdá nemožná, protože možné je tu definováno servilně vůči tomu, co je.“ Co se stalo s naší budoucností? Jaké dopady má tento „kapitalistický realismus“ na práci, kulturu, vzdělání a duševní zdraví?

                      Anglický filozof Mark Fisher je mistrem kulturní kritiky a jakožto analytický pozorovatel našeho postmoderního, postfordistického světa podává pronikavý rozbor symptomů našeho současného marasmu. Jeho kniha je brilantní analýzou chronického cynismu, v němž se bezcílně plácáme. Lze si představit vůči kapitalismu alternativní vizi, která by nebyla jenom oprášením zdiskreditovaného modelu nadvlády mocného byrokratického státu?

                          Mark Fisher je spisovatel, filozof a pedagog. Jeho texty se pravidelně objevují na stránkách časopisů Frieze, New Statesman, The Wire a Sight & Sound. Dnes přednáší filosofii na City Literary Institute v Londýně, vyučuje v Centre for Cultural Studies and Music Culture na University of East London a v Goldsmiths. Je zakládajícím členem Cybernetic Culture Research Unit. Žije s manželkou v Suffolku.

                            „Fisherova neobyčejně inspirativní a provokativní kniha Kapitalistický realismus je nejlepší současnou diagnózou našeho nynějšího srabu!“ Slavoj Žižek

                                        „Na socialistický realismus se mnozí z nás ještě pamatují, byla to literatura, která systematicky vyškrtávala z reality vše, co nebylo v souladu s obrazem světa, který spravovala komunistická strana. Kapitalistický realismus je systém, v němž se jakákoli změna zdá nemožná, protože možné je tu definováno servilně vůči tomu, co je. Je to systém, který připouští jen sebereprodukci, utopie neustálého růstu jeho ukazatelů je v něm jedinou realitou. Co je sociálně a biologicky nemožné pro pozemské bytosti se tu zdá nutné, reálné, přirozené. Místo, které kdysi patřilo skutečnosti, stále rychleji okupuje přesná reprodukce našich vidin a halucinací – film v 3D, reálnější než realita! Obraz společnosti, v níž žijeme je falešný, protože po roce 1989 z našeho jazyka byla vytlačena jako nebezpečně levicová slova, bez nichž současné společnosti nelze porozumět – jako sociální spravedlnost, třídní konflikty, odcizení, alternativa. Knihy jako tato vrací do našeho jazyka slova, která potřebujeme, abychom byli schopni vzdorovat , novému kapitalismu‘, který je nový tím, že z každé alternativy dělá pouhý fragment sebe sama.“ Václav Bělohradský

112 stran, pevná vazba

(Upozornění: Tento autor není totožný s Markem Fisherem, který napsal  knihu "Muž, který chtěl být bohatý" - je to shoda jmen)

 

 

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý

Fisher Mark: Kapitalistický realismus

  • Kód výrobku: Fisher Mark: Kapitalistický realismus
  • Dostupnost: 1
  • 200CZK

  • Cena bez DPH: 200CZK