Eukleides: Základy, Knihy XI - XII

 

Čtvrtý a předposlední díl postupně vydávaného nejzásadnějšího díla evropské vzdělanosti. Kniha přináší opět zejména úvodní originální studie Petra Vopěnky o tématech: Roviny a přímky, Planimetrie a stereometrie, Tělesové úhly a Platónské geometrické objekty. Kniha je doplněna o Eudoxův výklad antického geometrického světa.

Komentáře a poznámky zde opět tvoří více než polovinu původního textu Základů. Tradičně v druhé polovině knihy je vlastní autentické znění původního překladu obou obsažených knih Základů (XI a XII). Z původního znění je zřejmé, kolik práce bylo vykonáno po dvě tisíciletí matematiky a kolik úsilí bylo věnováno přípravě této knihy.

Jedenáctá kniha otvírá novou dimenzi. Doslova. Protože přidává třetí rozměr v geometrii a věnuje se tělesům obecně. Dvanáctá kniha je o površích a objemech těles a je tradičně připisována Eudoxovi.

Všechna zde uvedená tvrzení jsou i nadále důsledně odvozována ze základních axiomů a postulátů. Pro tuto svoji deduktivní metodu se dílo stalo vzorem pro všechny budoucí exaktní vědy.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Eukleides: Základy, knihy XI-XII

  • Product Code: Eukleides: Základy, knihy XI-XII
  • Availability: 1
  • 265CZK

  • Ex Tax: 265CZK

Related Products

Euklides Základy 1. slovenské vydání

Euklides Základy 1. slovenské vydání

Euklides Základy 1. slovenské vydánívychází na konci května 2022, cena a podrobnosti zveřejníme brzy..

1,215CZK Ex Tax: 1,215CZK