Sean Carroll Částice na konci vesmíru

Kterak nás honba za Higgsovým bosonem dovedla až na práh nového světa

                     Překlad Jiří Podolský, vázaná s přebalem, 264 stran, 8 stran barevná příloha, vydání 1, poprvé vyšlo 22.04.2014.

                Původní název: The Particle at the End of the Universe: How the Hunt for the Higgs Boson Leads Us to the Edge of a New World

                          Objev Higgsova bosonu je podle mnoha komentátorů nejvýznamnějším průlomem v našem chápání vesmíru po rozbití atomu. Objeven byl díky miliardovým investicím, desetiletím snažení a úsilí tisíců vědců pracujících u urychlovače LHC ve Švýcarsku a u jiných podobných zařízení ve světě. Co je na něm tak zvláštního, že se mu dokonce říká "božská částice"? Carroll vysvětluje, že bez něj bychom nevěděli, odkud vlastně berou elementární částice svou hmotnost. Nalezli jsme v něm poslední díl skládačky standardního modelu souboru elementárních částic. Existenci této částice předpověděl teoreticky Peter Higgs už v roce 1964, ale teprve v roce 2012 byla tato částice detekována. Peter Higgs za předpověď existence "Higgsova bosonu" obdržel spolu s Françoisem Englertem roce 2013 Nobelovu cenu za fyziku.

                O autorovi: Sean Carroll (* 1966) získal doktorát v oborech astronomie a astrofyzika na Harvardu. Působí na Kalifornské technice (Caltech), věnuje se teoretické kosmologii, jeho specializací je temná energie a obecná relativita. Přispívá do prestižních vědeckých časopisů, vystupuje v popularizačních televizních pořadech (např. Through the Wormhole with Morgan Freeman), vede si blog, je autorem vysokoškolské učebnice obecné relativity (Spacetime and Geometry). Krom Částice na konci vesmíru napsal ještě další vědecko-populární knihu pro laické čtenáře - From Eternity to Here (Z věčnosti až sem) o tzv. šipce času.

 

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Sean Carroll Částice na konci vesmíru

  • Product Code: Sean Carroll Částice na konci vesmíru
  • Availability: 1
  • 400CZK

  • Ex Tax: 400CZK