Kraus, Ivo: Technicky talentované ženy a jejich vynálezy

Vydání 1. vydání

Rok vydání 09/2023

Rozsah Stran: 144


ISBN 978-80-01-07180-9

Cena 497 Kč


Popis produktu:

Ženy s obdivuhodnou technickou nápaditostí žily ve všech historických epochách. Jejich vynálezy, které odolaly zkoušce času, jsou nám dobře známé. Jen málo však víme, jaká úskalí a předsudky musely překonat, aby za své činy dosáhly společenského uznání. A přitom nešlo jen o ulehčení běžných domácích prací, ale také o významná zdokonalení výrobních postupů ve strojírenství, stavebnictví, potravinářství a dalších průmyslových odvětvích.


I když nemáme sebemenší naději zjistit, kdo jako první ve starověku zhotovil loď, tkalcovský stav, motyku, pluh nebo kompas, ženy a priori nepředpokládáme. Písemné doklady, že vynalézání neměli na starosti vždy výhradně muži, jsou k dispozici teprve od devatenáctého století. Systematicky je začala shromažďovat Američanka Charlotte Smithová Odlumová, výjimečná jak svou energií, tak podnikatelskými schopnostmi.

Publicistika se pro ni stala posláním i zdrojem obživy. Regionální společenský měsíčník The Inland Monthly, který vlastnila a redigovala v letech 1872-1880, dal ženám všech sociálních vrstev možnost navzájem se informovat o pracovních příležitostech, mzdách či povinnostech zaměstnavatelů i sdílet rady jak si ulehčit práci v domácnosti a v různých tradičně ženských profesích.


The Inland Monthly nebyl zdaleka jediným činem, kterým Smithová ovlivnila veřejné mínění o schopnostech žen uplatnit se v technických oborech. Unikátní místo v dějinách periodické literatury získal např. její bulletin The Woman Inventor, na jehož stránkách mohly vynálezkyně zveřejnit své nápady, nalézt rady, jak psát patentové přihlášky a překonávat překážky patentového řízení.


Na Charlottu Smithovou nevzpomínají s vděčností jen Američanky, ale i autor těchto řádků, kterého k napsání padesáti pěti medailonů o technicky talentovaných ženách dávné minulosti i posledních desetiletí inspirovalo první číslo The Women Inventor, které vyšlo v dubnu 1891 ve Washingtonu, D. C.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Kraus, Ivo: Technicky talentované ženy a jejich vynálezy

  • Product Code: Kraus, Ivo: Technicky talentované ženy a jejich vynálezy
  • Availability: 3
  • 500CZK

  • Ex Tax: 500CZK

Related Products

Matematické principy přírodní filozofie - překlad 1. knihy Isaac NEWTON

Matematické principy přírodní filozofie - překlad 1. knihy Isaac NEWTON

Matematické principy přírodní filozofie - překlad 1. knihy Isaac NEWTONToto dílo je považováno za ne..

559CZK Ex Tax: 559CZK

Bonaventura Cavalieri. Geometrie vyložená novým způsobem za pomoci nedělitelných spojitého.

Bonaventura Cavalieri. Geometrie vyložená novým způsobem za pomoci nedělitelných spojitého.

Bonaventura Cavalieri Geometrie vyložená novým způsobem za pomoci nedělitelných spojitého - překlad ..

559CZK Ex Tax: 559CZK