Ruská fonetická klávesnice software

                  RFK 3000 navazuje v řadě na předchozí produkty "Ruská fonetická klávesnice" a je přímým nástupcem produktu RFK 2004, který byl pilířem fonetických rozložení kláves pro jazyky používající cyrilici s dalšími funkcemi. RFK 3000 je instalovatelný do 32-bitových a nově i do 64-bitových operačních systémů Microsoft Windows od verze 2000 (resp. Windows NT 4.0, ve kterém však nebyl testován). RFK 3000 tedy podporuje všechny poslední verze operačních systémů bez rozdílů verzí nebo edic.

Ovšem co to je "fonetické rozložení kláves"? Zde je vysvětlení: rozložení písmen na klávesnici ruského psacího stroje bylo poněkud jiné než známe z českých psacích strojů. Nástupem počítačů se v Rusku pokračovalo v používání tohoto prstokladu, ovšem mnoho lidem, kteří byli zvyklí na ve světě používané rozložení QWERTY, a kteří potřebovali psát texty azbukou, toto ruské rozložení kláves nevyhovovalo. Proto vzniklo tzv. fonetické rozložení kláves, které používal pod jménem KL8 také známý český textový editor Text602. Rozdíl spočívá v tom, že uživatel mačká klávesy na latinkové klávesnici a na obrazovce se objevují ekvivalentní písmena azbuky. V praxi to znamená, že při stisku klávesy "š" se napíše ruské "ш", při stisku "k" se objeví "к", při stisku "g" se objeví "г" atd. Tímto způsobem pak lze psát velmi jednoduše texty v azbuce bez znalosti ruského prstokladu.

Protože takové fonetické rozložení kláves nebylo nikdy normalizováno a vznikaly různé varianty, v produktu RFK jsme shromáždili nejpoužívanější varianty vždy v rozložení QWERTZ a QWERTY. V RFK 3000 je 10 různých rozložení kláves [více se dozvíte pod odkazem "Rozložení kláves"], mezi kterými si uživatel může vybrat to, které mu nejvíce vyhovuje a to si zvolit ze seznamu jako rozložení pro jazyk používající cyrilici (azbuku), tj. ruský, ukrajinský, bulharský atd. Všechny rozložení splňují základní podmínky pro práci v systému Windows. Jsou používány interním správcem jazyků, tzn. že uživatel může přepínat mezi jazyky stiskem běžné kombinace kláves Alt-Shift resp. Ctrl-Shift, funkčnost všech horkých klíčů (jako např. Ctrl-C, Ctrl-V, Ctrl-X) je samozřejmostí, takže všechny rozložení plní veškeré podmínky pro práci se systémem Windows. K pohodlí uživatele přispívá také jednoduchý instalační program v českém jazyce (na požádání možno i v jiném jazyce), který provede instalací i méně zkušeného uživatele Windows.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Ruská fonetická klávesnice software

  • Product Code: Ruská fonetická klávesnice software
  • Availability: 1
  • 1,500CZK

  • Ex Tax: 1,500CZK