Josef Sousedík  (ne)zapomenutý vynálezce, továrník, politik a vlastenec


Kohutka Jiří, Košťál Josef: Josef Sousedík

autor Kohutka Jiří, Košťál Josef

vazba vázané  vydání 1. české


          

                Josef Sousedík (1894–1944), rodák z valašského Vsetína, byl významný český elektrotechnik a vynálezce s mnoha československými i světovými patenty, zakladatel elektrotechnické továrny ve Vsetíně, úspěšný podnikatel, uznávaný komunální politik, humanista a vlastenec z první poloviny 20. století.

                Život Josefa Sousedíka je silným příběhem velkého muže, který se dokázal vymanit z předurčeného osudu své společenské vrstvy. V dobovém tisku o něm často psali jako o Edisonovi z Moravy a záviděla nám ho celá Evropa. T. G. Masaryk ho nazýval svým přítelem a Tomáš Baťa mu dal k dispozici své osobní letadlo a začal kvůli němu stavět železnici ze Zlína do Vsetína. Chtěli ho Britové a Američané, Siemens mu nabízel pohádkové jmění, když zastaví výrobu svých elektromotorů. On ale všechny tyto nabídky odmítal, protože byl patriot a věřil ve „své“ Československo.

                   Josef Sousedík, vizionář a továrník se silným sociálním cítěním, poctivý komunální politik a ryzí vlastenec, budil obdiv u slušných lidí, ale děsil diktátory. Byl pronásledován nacisty a nenáviděn komunisty. Ti první se ho báli za jeho života, ti druzí se ho báli ještě i po jeho smrti. A tak jeho jméno mělo zůstat navždy zapomenuto. Tato kniha byla napsána právě proto, aby se tak nestalo. Josef Sousedík žil jako křesťan a zemřel jako hrdina. Jeho odkaz nesmí být zapomenut a jeho jméno je třeba vrátit tam, kam již dávno patří – na čestné místo vedle Diviše, Gerstnera, Pernera, Křižíka, Kolbena, Bati a dalších význačných českých osobností.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Josef Sousedík (ne)zapomenutý vynálezce, továrník, politik a vlastenec, 2. dopl. vyd.

  • Product Code: Josef Sousedík (ne)zapomenutý vynálezce, továrník,
  • Availability: 5
  • 600CZK
  • 595CZK

  • Ex Tax: 595CZK