Laskavý průvodce po sociálních dávkách Čeledová Libuše - Čevela Rostislav


Monografie přibližuje široké veřejnosti co nejjednodušší formou složitý systém dávek sociálního zabezpečení podmíněných nepříznivým zdravotním stavem a posuzování zdravotního stavu lékaři lékařské posudkové služby pro účely přiznání těchto dávek.
Čtenáři získají nejen aktuální poznatky o posudkové problematice, ale naleznou zde i užitečné praktické rady jak postupovat při žádostech o prodloužení nemocenské, o invalidní důchod, příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku či průkaz osoby zdravotně postižené. Kniha je bohatě ilustrovaná, kresby svým humorem pomáhají čtenáři orientovat se v textu.
Závěry posudkových lékařů mají významný dopad na zdraví a pohodu člověka v bio-psycho-sociálním kontextu posuzované osoby. Kniha by měla přispět k rozhodnutí čtenářů, zda v případě zhoršení zdravotního stavu mají či nemají požádat o některou z dávek ze systému sociálního zabezpečení, a prakticky je celým procesem řízení o dávku provést. Hlavním úkolem publikace je přiblížit běžnému čtenáři komplikovaný úřednický, především posudkově-medicínský jazyk.
Přestože je publikace primárně koncipovaná pro širší veřejnost, poskytne potřebné informace studentům lékařských fakult, ale také praktickým lékařům ve specializační přípravě i zkušeným lékařům v praxi. Naleznou v ní spolehlivého rádce pro svoji každodenní praxi, která je těsně svázána také s problematikou činnosti lékařské posudkové služby.


Máte potíže se vyznat v problematice posudkové medicíny? Hledáte, co máte dělat při podávání si různých žádosti na úřady, týkajících se posudkového hlavolamu, bádáte na internetu, v knihách, v přílohách novin, časopisech a pak stejně se v tom nevyznáte? To by se nyní mělo změnit k lepšímu. Tato neobvyklá kniha Laskavého průvodce vám nabízí způsob, jak mít všechny tyto informace pro vás potřebné, pohromadě. A nejen to, najdete v ní spoustu návodů, nápadů a cest, jak správně postupovat ve všech možných situacích, které vás mohou potkat v souvislosti se zdravím, například o nemocenském a důchodovém pojištění, o různých sociálních příspěvcích, státní sociální podpoře a sociální pomoci, o posuzování těchto situací odbornými a kompetentními úřady, nebo vám mohou jen pomoci vyznat se v paragrafech v určitých tíživých osobních či společenských či sociálních situacích. Najdete zde řešení různých praktických problémů, se kterými se můžete setkat v posudkové medicíně a sociálních službách. Co mám dělat například v případě pracovní neschopnosti nebo při nechtěné karanténě? Jak budu postupovat v případě, že můj zdravotní stav spěje k invaliditě? Je to skvělý rádce i pro osoby tělesně postižené. A věděli jste, že například o příspěvek na péči se žádá na Úřadě práce? A že existuje i příspěvek na mobilitu?
Takže původně nezáživné hledání se pro čtenáře stane vlídnější a příjemnější. Knihu, která je nyní s nejaktuálnějšími informacemi co můžeme mít, budete moci používat dlouhou dobu, nebo díky ní pomáhat svým blízkým či přátelům v okolí. U každé z kapitol najdete popis, jak se ve všem správně orientovat a vyznat a hlavně kam potom správně zajít a vyřídit, co je zapotřebí. Některé čtenáře může zaujmout a překvapit i sonda do historie posudkového a sociálního lékařství na českém území, kdy pozná, že snaha o sociální rozměr péče o zdraví u nás má hluboké kořeny. Určitě svými získanými znalostmi můžete překvapit nejenom úředníky ale i svou rodinu či známé. Závěrečné desatero pro pacienta je již takovou třešničkou na pomyslném dortu. Kniha navíc obsahuje místo, kam si můžete provádět své důležité zápisy.

Z recenzního posudku: MUDr. Rudolf Červený, Ph.D.Text členěný do devíti kapitol, doplněných vzory tiskopisů, přináší ucelený přehled o činnosti lékařské posudkové služby a především návodné postupy při podání žádosti o sociální dávku jak pro ošetřující lékaře, tak pro jejich pacienty. Nesporně přínosným oživením textu budou zábavné ilustrace, které jej výstižně doplňují. Autoři tak čtenářům předkládají přímo didaktický přehled o činnosti posudkové služby sociálního zabezpečení. Přiložené vzory tiskopisů umožní jak lékařům, tak nelékařům, udělat si rovněž adekvátní představu o celém procesu posuzování, včetně administrativní a časové náročnosti celého procesu.

Takto zpracovaná monografie na našem knižním trhu dosud chyběla. Knihu ocení nejen lékaři v praxi či ve specializační přípravě, ale i studenti lékařských fakult jako kvalitní učební text. Díky svému opravdu laskavému zpracování se stane ale spolehlivým průvodcem pro všechny, kteří by si chtěli požádat o některou z dávek ze systému sociálního zabezpečení podmíněných zdravotním stavem. Není jednoduché oslovit se stejnými informacemi současně odbornou i laickou veřejnost, což se autorům zdárně podařilo.

Z recenzního posudku: doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Laskavý průvodce po sociálních dávkách Čeledová Libuše - Čevela Rostislav

  • Product Code: Laskavý průvodce po sociálních dávkách Čeledová L. - Čevela R.
  • Availability: 8
  • 340CZK

  • Ex Tax: 340CZK