NÁSLEDOVAT ČLOVĚKA DO BOŽÍHO KRÁLOVSTVÍ. PRAMENY A MEANDRY KŘESŤANSKÉ ETIKY

Dominik Opatrný

Následovat člověka do božího království. Prameny a meandry křesťanské etiky

Současná epocha staví křesťanskou etiku před velké problémy, jako je rozhodování na začátku a konci lidského života, ochrana životního prostředí nebo pravidla válečných konfliktů. Mají-li se k nim křesťané zodpovědně vyjadřovat, potřebují znát jak věcnou stránku problému, tak vlastní tradici. Předmětem této knihy je to druhé. Ukazuje, jak křesťanská etika vyrůstá z bible a jaké obtíže při tom musí překonávat. Nastiňuje dějinný vývoj křesťanských mravů. A konečně se věnuje i hlavním tématům katolické etiky, jako je svědomí, přirozený zákon, morální skutek, hřích nebo odpuštění. Tím vším se zabývá teologický obor nazývaný fundamentální morální teologie. Jedná se tedy o další knihu z mnoha?


Autor o knize píše: „Při zpětném pohledu se ale od ostatních publikací, jak věřím, v lecčems liší. Mým cílem bylo maximálně zužitkovat své zkušenosti v oblasti biblistiky. Snažil jsem se předat nejen pohled morálních teologů na bibli, ale i způsob, jakým biblisté uvažují o morálních otázkách. Snažil jsem se vést čtenáře k pozornému naslouchání hlasu Písma, i když někdy na naše otázky neodpovídá, vypadá neuceleně nebo nás dokonce dráždí. (...) U jednotlivých témat (...) jsem sledoval vývoj nauky v dějinách, protože i dějiny jsou místem teologického poznání. Velký prostor jsem také věnoval samotným dějinám morální teologie, což je oblast často opomíjená. Za nejdůležitější ovoce svých biblických studií ale považuji práci s prameny.“


 


Zkrácená verze


Kniha chce ukázat, jak křesťanská etika vyrůstá z bible a jaké obtíže při tom musí překonávat. Nastiňuje dějinný vývoj křesťanských mravů. A konečně se věnuje i hlavním tématům katolické etiky, jako je svědomí, přirozený zákon, morální skutek, hřích nebo odpuštění. U jednotlivých témat sleduje vývoj nauky v dějinách, protože i dějiny jsou místem teologického poznání. Velký prostor je věnován samotným dějinám morální teologie, což je oblast často opomíjená.


Bližší informace

O autorovi

Počet stran 272

Typ Brožovaná

Rok vydání 2022

ISBN 978-80-7465-516-6

Rozměry 145 x 210 mm

Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

Následovat člověka do božího království. Prameny a meandry křesťanské etiky

  • Product Code: Následovat člověka do božího království. křesťanské etiky
  • Availability: 5
  • 300CZK

  • Ex Tax: 300CZK