Schizofrenie a rodina Josef Svoboda


OBSAH

  1. Přístupy k nemoci

    Úvod, Desatero, Příznaky nemoci, Zjištění nemoci, Formování přístupu, Nástup  nemoci,  Návštěva  lékaře, Přístup rodiny  k životu se schizofrenií, Určení důležitosti Karlovy  podopry, Udržení léčby, Přínos rodiny, Vycházky do  přírody, Zájmy  koníčky  a sportování, Čteníá s porozuměním, Trénování kognitivních funkcí, Pracovní rehabilitace, Karel dnes


  1. Podpora  úzdravy

Nemoc  bere i dává, S  čím je  potíž, Přání schizofreniků, í služba, Vedení rozhovoru, Specifika vzdělávání, Šetření o překonáváníschizofrenie, Souhrn důležitého, Závěr

  1. Přílohy

Úzdrava  schéma,  Úzdrava  text ke schématu, Sledování úzdravy, Strukturovaný denní  frežim



    Kniha se zabývá smysluplnou péčí o schizofrenika a jeho začleňování do života. Napsal ji otec schizofrenního chlapce, který spolu se svou rodinou, díky silné zkušenosti se schizofrenií, přehodnotil život svůj i celé rodiny.


Podařilo se jim vytvořit originální službu (DOTYK II) s vlastními postupy v péči o schizofreniky, která je postavena na porozumění a přijetí této nemoci s citem a láskou k člověku, který „nejen bere, ale taky dává“. V první části knihy jsou popsány zkušenosti, ve druhé části zúročené závěry a doporučené postupy.


Rodina přesně pochopila, že schizofrenie je chronické onemocnění s limitovanou možností úzdravy, kterou lze úspěšně ambulantně léčit ve spolupráci s rodinou a rehabilitační službou, že každý z těchto účastníků má své specifity a možnosti, že je třeba si dobře rozumět.


Zásadní je vliv prostředí na schizofrenika, nutnost ho citlivě vnímat, pokorně respektovat třeba i nejasné motivy jeho jednání, hledat užitečné a prosperující, nehodnotit a povzbuzovat. Schizofrenik je citlivější na podněty než člověk zdravý, často je sebestigmatizovaný a ustrašený, vždy ale dobře reaguje na pozitivní prostředí a nabízený vztah. Dozvíte se, že odvážní nejsou ti, kteří strach nemají, ale kdo ho dokáží přemoci. Dočtete se o postupech, které může používat rodina (prostředí) schizofrenika po cestě minimalizace důsledků onemocnění a jak je sami používat.



Josef Svoboda

učitel a speciální pedagog


Autor knihy se nejvíce v průběhu své profesní dráhy věnoval neslyšícím, mentálně postiženým a schizofrenikům. V roce 1990 zřídil první službu rané péče pro děti v ČR. V roce 2012 založil službu pro nemocné schizofrenií DOTYK II jako rehabilitační terénní (u klientů doma), která v té době v ČR neexistovala a byla v roce 2013 mezinárodně oceněna. Pro praxi mu nejvíce pomohlo vzdělávání zaměřené na práci s hendikepovanými v letech 1991–1993 s holandskými lektory. Sestavil mnoho metodických návodů pro přístup ke schizofrenikům rodičům a pracovníkům DOTYKu. Napsal několik článků do závěrečných brožur projektů. Publikoval v časopise ČESKÁ A SLOVENSKÁ PSYCHIATRIE (únor 2016) článek „K reformě psychiatrické péče“. Schizofrenie mu přinesla nový přístup k životu.

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý

Schizofrenie a rodina Josef Svoboda

  • Kód výrobku: Schizofrenie a rodina Josef Svoboda
  • Dostupnost: 9
  • 200CZK

  • Cena bez DPH: 200CZK