KRÉTSKÁ EPOPEJ  Iva Hlavatý


Krétská epopej

Titul „Krétská epopej“ napovídá, že ústředním námětem knihy je staletý heroický boj řeckých Kréťanů za svobodu proti dobyvatelům a okupantům, kterých se na ostrově v průběhu věků vystřídalo vícero.

Po šířeji pojatém zeměpisném, přírodopisném, gastronomickém a sociálně-kulturním úvodním všeobecném popisu Megalonisi (Velkého ostrova) se publikace věnuje krétským dějinám od antiky po současnost. Notoricky známé Mínojce a Mykéňany víceméně jen zmiňuje, více se zaměřuje na dórskou antiku včetně římského období, na starověké mýty o Mínoovi, Diovi a další bájné postavy.

Historický exkurz pokračuje dosud v české literatuře opomíjenými obdobími Byzance a arabské, benátské a osmanské (turecké) nadvlády nad Krétou. Hrdinskou epopej krétského lidu završuje kapitola z novějších dějin vykreslující německou invazi, okupaci a místní odboj za druhé světové války.


Nechybí vylíčení krétského národopisu, folkloru a tradic v závěru knihy. „Krétská epopej“ podává českému čtenáři ojedinělý průřez dějinami a vývojem Kréty od starověku do současnosti zpestřený občasnými osobními poznatky a zážitky autora, který navštěvoval Krétu jako etnograf a badatel, na Krétě pracoval a žil, ale mnohdy na ní pobýval také jako běžný turista.


„Kréta už dávno není pro Čechy a Slováky zemí, kde „žijí lvi“, tj. zemí nepoznanou, málo známou, jako tomu bylo do nedávné minulosti. Krétu ročně navštíví desetitisíce, ba statisíce turistů z Česka i Slovenska, mnozí dokonce opakovaně. Přesto pro většinu z nich zůstává poznání Kréty omezené převážně jen na pláže, taverny a některé památky a přírodní objekty na ostrově. Těm náročnějším, pokud by si přáli poznat nejen pláže a turistické atrakce této části Řecka, kousku země v nekonečném moři, který přesto odehrál na scéně dějin jednu z hlavních rolí, těm zvídavým, kteří by rádi věděli více o pohnutých dějinách ostrova a jeho obyvatel, je určena tato knížka: věnuje se dominantně méně známým kapitolám historie Kréty.


Maximální důraz, jak čtenář zjistí už pohledem na obsah, jsem kladl na opomíjené, a přitom pro současnou tvář Kréty podstatné a determinující etapy krétské historie, jakými jsou kromě dějin starověku a Byzance především období benátské a osmanské nadvlády. Zároveň se v první části vyprávění pokusím představit ostrov v jeho dnešní tvářnosti a každodenním životě.“ (Z předmluvy knihy)


Bližší informace

O autorovi

Počet stran 336

Typ Vázaná

Rok vydání 2023

ISBN 978-80-7465-580-7

Rozměry 140 x 205 mm


Write a review

Note: HTML is not translated!
    Bad           Good

KRÉTSKÁ EPOPEJ Iva Hlavatý

  • Product Code: KRÉTSKÁ EPOPEJ Iva Hlavatý
  • Availability: 1
  • 390CZK

  • Ex Tax: 390CZK